Jdi na obsah Jdi na menu
Reklama
Založte webové stránky zdarma - eStránky.cz
 


Lidové noviny26.11.2005 
Autor: BOHDANA JAROŠOVÁStrana: 17Rubrika: Relax

Svět ovládnou indigoví lidé

Na svět přicházejí nové děti. Jsou to silné osobnosti, vybavené neobyčejnými schopnostmi, vlastnostmi a úkoly. Psychologové jim říkají indigové a jejich počet neustále roste.
Má váš syn nebo dcera problém s učiteli ve škole? Snadno se rozpláče? Má vyhraněný smysl pro spravedlnost? Říká vám pravdu bez obalu do očí? Možná máte doma indigové dítě. Termín „indigové“ se zažil poté, co americká psycholožka Nancy Ann Toppeová prohlásila, že jejich aura obsahuje mnohem více indigové, tedy inkoustově modré barvy, než je běžné u jiných dětí. (viz článek na straně 18)
     „Indigové děti jsou jiné, mají velmi specifické vlastnosti, které je odlišují od předchozích dětských generací,“ říká pražský psychoterapeut Jonáš Habr. Jsou nekonformní, extrémně citlivé až křehké, vysoce intelektuálně nadané nebo jinak talentované, mají vynikající intuici. Buď jsou velmi empatické a soucitné, anebo naopak chladné a bezcitné. Neuznávají autority a často proti nim vystupují.
Na Habra se obracejí rodiče s prosbou o radu čím dál častěji a nejen na něj - vydávají se knihy, vznikají poradny a diskusní fóra na internetu.
     „Asi od dvou let začaly s chlapcem problémy. Ve školce se vztekal, lehal si na zem, odmítal se čemukoliv přizpůsobit, učitelka říkala, že takové dítě neměla za dvacet let praxe. Ani v pedagogicko-psychologické poradně nám nebyli schopni poradit, protože s ním vůbec nenavázali kontakt,“ svěřuje se žena na jedné ze specializovaných internetových stránek.
Děti nové doby, jak je nazvala psychoterapeutka a autorka knihy Fenomén indigové barvy Carolina Hehenkampová, pozorují rodiče často s údivem už od narození. Dítě se na matku dívá jakoby vědomým pohledem.
     „Někdy ani nebrečí, když se narodí, a matku si od začátku prohlíží jako dospělý člověk,“ poznamenává Habr. Další z maminek na internetu uvádí: „Můj malý syn vůbec neměl pohled miminka. Neuspěla jsem s takovým tím 'ťuťu ňuňu'. Poměrně dlouho mě jen pozoroval, nezkoušel mluvit, zbytečně se nehýbal.“
     První problémy mohou s indigovými dětmi nastat už v mateřské škole, kde se po nich vyžaduje, aby se přizpůsobily ostatním a dennímu režimu. Pokud se indiga nezačlení, stáhnou se do sebe a jejich frustrace se projeví agresivními reakcemi nebo depresí.
     Dítě. které bylo doma plné nápadů, si nechce najednou malovat ani hrát.
Pokračování na straně 18

Dokončení ze strany 17
„Tyto děti jsou velmi chytré, a když si to dáte dohromady s nepřizpůsobivým chováním, vyjde z toho mnohdy nezvladatelná osobnost, se kterou mají potíže rodiče i učitelé. Ve školách si často s těmito žáky nevědí rady. Pokud se však jejich problémy neřeší, nesou si je do dospělého věku,“ tvrdí klinická psycholožka Milena Bučková.
     Ve školách jsou jim často diagnostikovány poruchy pozornosti, dyslexie, hyperaktivita. „Když indigo nežije v harmonickém prostředí, nebývá v dobré kondici. Mohou se dostavit deprese nebo sebedestruktivní chování. Ve školách se tyto děti velmi často setkávají se šikanou,“ tvrdí Jonáš Habr.
     Dalším z rozdílů mezi indigovými a ostatními dětmi je, že se nenechají snadno zatáhnout do emotivních situací. Indigové dítě se při hádce rodičů nestáhne do sebe, naopak. Postaví se mezi sporné strany a snaží se konflikt urovnat. „Indiga jsou tak velmi často zrcadlem svému okolí.“Jana Rychlá, matka šestiletého Davida, představuje vzorové chování indigového dítěte na příkladu zdvořilostní návštěvy u známých „Syn se předvádí jako naprosto nepřizpůsobivé dítě - chce hned odejít nebo požaduje něco, co hostitelé nemají. Dříve mě to vyvádělo z konceptu,“ říká matka, která za pomoci psychologa rozpoznala „indigo diagnózu“ u svého syna v pěti letech. Podle ní je David velmi přecitlivělý na neupřímnost v blízkém okolí. Dokáže za pravdou jít velmi přímým způsobem. „Pokud si je vědom toho, že to nesedí, tak reaguje přehnaně. Je zásadně pravdomluvný a vyžaduje to od okolí,“ tvrdí.
     Podle Jonáše Habra mohou někteří indigo lidé působit jako ne zcela duševně v pořádku. „Často například sbírají odpadky, protože se jim nelíbí znečištěné prostředí. Považují to za správné a nijak si nelámou hlavu se společenskými normami,“ dodává.
     Děti s indigovou aurou jsou také brzy hodně soběstačné, umějí se samy obléct, brzy obsluhují počítač. Chtějí být rovnocenné.„Když mí klienti vybírali kočárek pro miminko, jejich pětiletý syn s indigem jim vynadal, že se opovážili vybírat bez něj. Indiga se chtějí účastnit jakéhokoli rozhodování v rodině,“ říká terapeut.
Rodiče musí zůstat autoritou. I když se na to necítí Indigové děti často intelektuálně převyšují své vrstevníky. Rovnocenné partnery nenacházejí mezi spolužáky ani u rodičů, kteří je „neberou“. Mnoho dětí tak nachází uspokojení v komunikaci s někým neviditelným - andělem, člověkem, kterému se svěřuje, který je pro ně odpovídajícím partnerem.
     Indiga působí velmi vyspěle fyzicky i intelektuálně. „Nabádám matky-klientky, aby že by se k dětem měly chovat sice jako k rovnocenným, ale pořád jako k dětem. Nesmějí si říkat: Já na něj nemám... není to tak, jsou velmi hodnotné, i když nejsou třeba tak inteligentní... Nesmějí se před dětmi podceňovat, delegovat na ně různé dospělácké úkony, protože pak ztrácejí u těchto dětí přirozenou autoritu,“ tvrdí Jonáš Habr.


Nechci mudlovsku holku

 Indigové nejsou ale jenom děti. Je to problém i některých současných dospělých. Jejich “odlišnost“ se během dětství přehlížela, v dospělosti často mívají problémy s partnerskými vztahy. Potřebují někoho, kdo jim rozumí, kdo je jim podobný. „Je to menšina, takže problémy jsou stejné jako u každé jiné menšiny,“ dodává Habr. Je těžké žít s partnerem, který v sobě nemá podobnou energii. „Pěkně to vyjádřil jeden můj klient - podobenstvím z Harryho Pottera. Řekl, že nechce žádnou mudlovskou holku.“
     Dalším problémem dnešních dospělých indig je i pracovní uplatnění. Vzhledem k problémům ve škole mají vzdor své inteligenci často jen základní vzdělání.
     Je tedy naše budoucnost ve znamení konfliktních, nespokojených lidí? Asi ne. Podle některých výzkumů je v posledních letech indigových až devadesát procent všech novorozenců. Nebudou si tak mít na co stěžovat, budoucnost patří jim.

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

INDIGO DCERA 2 roky a 5mesicu.

(Eva, 6. 9. 2012 10:23)

Ahoj,Jsem maminka holcicky,kterou jsme si vymodlili doslova a do pismene:)
Kdyz se narodila byla velice hodna moc neplakala,pord se smala a bylo nam s ni nadherne..
Tedkom asi od dvou let..pozorujeme urcite zvlastnosti..Perfektne ovlada pocitac,sama si pousti pohadky na you tube, pisnicky a rada tancuje.nedavno donesla casopis ,kde byla reklama ..psana slovem na radio orion. prisla a rika mami toto.. vzala mi ruku a sla se mnou do obyvaku a ukazovala mi at ji pustim toto..jako to radio... byl to docela sok pro nas, nebo cist..pokud vim neumi.. a nejakyma reklamama se doma nezabyvame.Nedavno taky se vratila k dudliku protoze mame doma dvojcata kluky je jim 18 mesicu a oni maji dudlik a ona ho chce taky samozrejme. tak jsem ji ho vzala a schovala tam kde nikdy predtim... prisla koukla se na me takovym zvlastnim pohledem.. a sla na jisto za minutu s nim prisla zpatky za mnou a usmala se:) pozorujeme u ni daleko vic veci.. ktere jeji vrstevnici nedelaji. taky jsme se spojila s pani ktera mi jen potvrdila ze jeji aura je silene indigova a nadherna.. taky na nasich fotkach v rodinnem albu mame par fotek kdy cela zari a ma kolem sebe takovou zvlastni mlhu,ktera jde od jeji hlavicky az k pasu. je to az neuveritelne.. ze mame doma indignacka nebo kristalove dite... hrozne jsem stastna ze prave ona je takova chytra,laskava, je to pro me andilek s certikem v tele.. nekdy se dokaze rozlobit kdyz vi ze ji treba lzu.. vyciti pravdu a lez.. vi co je dobre a co je spatne... a tak bych chtela i kdyz uz jsem cetla na toto tema strasne hodne veci.. poprosit o radu hlavne Vas indignacky jak se k spravne chovat abychom nenarusili jeji vyvoj ditete ale taky abychom nenarusili to co je. budu rada kdyz mi napise nekdo kdo je indigo dite vetsi a uz vi co s tim... dekuji moc adresa: eva.clubhouse@seznam.cz

Re: INDIGO DCERA 2 roky a 5mesicu.

(Petr, 18. 1. 2013 16:46)

Vážená paní Evo, dovolte, abych Vám upřimně poblahopřál, že jste se stala maminkou indigové holčičky. Navíc jistě zdravé holčičky. Můžu Vám doporučit knížku "Indigové děti," která je k dostání od dvou amerických (snad amerických) autorů, stojí 328,-Kč. Můžete si ji koupit jak v běžných, tak v ezoterických knihkupectvích. Je tam k dostání o indigových lidech i více odborné literatury. Stačí zahledat v regále s ezoterickou literaturou, nebo zajít do libovolného ezoterického knihkupectví či ezoterické prodejny, kde bývají k dostání i různé ezoterické pomůcky jako např. virgule, kyvadla, vykládací karty, tvarové zářiče, kameny a jiné zajímavé věci. Pokud by Vaše dcera měla časem zájem o praktické provozování psychotroniky - např. vykládání karet, hledání s virgulí či detekování kyvadlem, pak by bylo dobré, kdyby to začala dělat až v dospělosti. Myslím naplno. Během dětství to vůbec nedoporučuji, v pubertě jen okrajově - nepřetahovat se - je to vyčerpávající činost! Organismus v tomto období potřebuje energii především ke svému vývoji, takže se tu musí pracovat opatrně. Zásadně neprovozovat prakticky psychotronické metody v jakékoli indispozici, u žen pak není radno to dělat v době menstruace. Též to neprovádět během těhotenství!Při vyšetřování kyvadlem i virgulí nebo bioterapii je nutné provádět i tzv. "psychotronickou očistu" - což je zbavování se chorobných a jiných zlých energií. Můžete si o tom přečíst v příslušné odborné literatuře nebo na webstránkách. Asi tak. S přáním všeho NEJ Vám, Vaší dcerušce i celé rodině - Petr Grygar, psychotronik.

INDIGO

(TomTom, 12. 6. 2012 18:29)

Také jsem jedno z těchto dětí a musím souhlasit, že je nás málo. Sice se uvádí 90 % ale já jsem také nepotkal nikoho jako já. Musim říct, že problémy se školou jsem měl také a ne zrovna malé. Nešlo o učení, ale o ten způsob výuky a o ostatní lidi. A pro lidi co si myslí, že jsou indigové děti pouze rozmazlené děti, tak na jednu stranu se vám nedivím. Plno rodičů používá zástěrku indigo pro své nevychované děti. Plně souhlasim s touto větou "Děti bývají naopak slušné, shovívavé a předčasně až překvapivě psichycky rozvinuté......." a také s "že je dítě něco takového pozná jen a jedině ono samo, není možné aby na to přišel někdo jiný " Je to tak. Náš čas přijde, ale chce to ještě chvíli trpělivosti :-)

ještě....

(Kirkenishi, 7. 5. 2012 21:14)

A ještě bych ráda dodala, že je nás málo. Já i po letech hledání jsem na škole nenarazila na kohokoli, kdo by byl jako já.

Nechápu

(Monika, 15. 3. 2011 16:42)

Nerozumín, co se to zase objevilo. Připadá mi to jako obyčejná omluva pro rozmazlené dítě a rodiče, které to nezvládají. Je jasné, že žádné dítě nechce někde čekat nebo sedět ve škole a každé dítě chce pozornost a cítit se vyjímečně. Je přece lepší připravit dítě na život ve společnosti a ne na to, že se s ním bude jednat v rukavičkách.

Re: Nechápu

(hanka, 5. 3. 2012 2:20)

to je proto,ze takovehle "nezvladatelne"' dite nemas.ja delam co muzu,jsem s nim porad,na zadek nepomaha,po dobrem take ne.kde je chyba?co je spatne?nikdo mi nedokazal ani v usa odpovedet.

Re: Nechápu

(Pája, 8. 3. 2012 20:04)

Možná uvěříš, až budeš mít nějaký silný zážitek. Určitě na sebe nenechá dlouho čekat.

Mám tři aury a mezi ně patří i indigová

(Veronika, 21. 2. 2012 19:47)

Dělala jsem si test v knize jménem BARVY ŽIVOTA.A vyšlo mi že mám tři aury Fialovou,Modrou a Indigovou.Řekla bych že mi tam indigová dělá velký problém v citech a hlavně v chování.U mně nemám nikdo autoritu.Ve škole vzdoruju doma taky.Své city si nechávám pro sebe a nikomu je neříkám protože nikdo by jim neporozuměl.Někdy jsem tak naladěná že musím se furt vrtět na židli atd...Mamku už 2 volali do školy zrovna dneska kvůli vzdorování a drzosti.Ptají se mně co se děje nebo jestli mně něco trápí radši řeknu že nic nepochopily by ale já sama vím co mně trápí.Ráda se směju a miluju lidi kolem sebe často jsem skvělá naslouchačka poslouchám a kdo chce tak mu sto procentně pomohu.Jako malá jsem viděla duchy ale nikomu jsem to radši neříkala aby jsem nevypadala jako nějakasa blbka co je na hlavu.Dneska už duchy nevýdám.Ale jednoho dne jsem jednoho zahlédla.Často si povídám sama ze sebou někdy dělám že někdo vedle mně je a povídám si s ným.Ale radši to dělám jenom doma o samotě aby jsi o mně někdo nemyslel že jsem na hlavu.Velmi často dělám mnoho věci najednou nevnímám co mluví někdo neejčastěji ve škole.Maluju si,počítám,piju prostě všechno a pak mám blbé známky a učitelky nejsou spokojené.Asi jsem indigové dítě že?Jmenuju se Veronika příjmení neřeknu a je mi 13.let.

Indigo?

(Gabuna, 6. 6. 2011 13:31)

Včera jsem se poprvé dozvěděla o tom to označení od své švagrové,která je z tohodle nadšená,protože si myslí,že její syn je indigo a snad spasí svět,začala věřit léčitelům,že jejich dětí zbaví astmatu apod.Test Indigo sedí i na mé dítě,snad ve všem,ale z lékařského hlediska se přeci tomuto říkaá ADHD(hyperaktivita,lehčí mozková porucha.Můj syn je jiný od malička než jiné děti,ale jen jsme s tím měli nepříjemné názory lidí,že je blázen neboli jiný né prostě normálmní jako ostatní a hodně ho to trápilo.Od 4 let měl imaginárního kamaráda zajíčka a každý sy myslel,že by jsme měli navštívit psychiatra.Vyniká svou inteligencí,ale pro normální život je tzv,,nepoužitelný při zavazování bot maturuje apod.,ale učí se velmi dobře,nikdy se ani do učebnice nepodívá vyhrává matematické soutěže a jiné)fyzika,astronomie.Dnes mu je 12 let.Nemyslím si,že někdy spasí svět on či jiné děti.Pro rodiče by to byla jistě omluva,proč jejich děti zlobí apod,možná by se jim ulevilo,nebo by byli pyšní na to že zlobí?To už by sme byli jak v Americe??!!

Reakce -MInety

(Administrátor, 14. 11. 2008 18:29)

MInety, souhlasím s Vámi, že by se neměly indigové děti nějak zvýhodňovat a lidi by je neměli rozlišovat. Bohužel tomu ale tak není, a právě proto je tu spousta poraden, které poradí jak žít mezi lidmi, kteří Vás mezi sebe nechtějí přijmout.
Ono se řekne : Dělá se mi špatně z toho vašeho popularizování... , ale já jsem si opravdu nevšimla, že by Indigoví byli populární. Je to jen populární téma. Vy tady říkáte, že : Každá věc má svůj přirozený vývoj a čím víc zkušeností člověk zažije, tím lépe se orientuje, takže skvělá výchova a bezproblémové mládí není tolik podstatné. všechno si najde nějakou cestu, i když je to utlačované. To je to samé, jako byste tvrdila, že integrace postižených dětí do škol je k ničemu, protože si najdou cestu samy. To je též populární téma, a nikomu se z něj špatně nedělá. Myslím, že jste ještě příliš mladá, a tak vidíte vše jen černé nebo bílé, ale život takový není.

Reakce: Indigo, je na ně svět připraven?

(MInety, 13. 11. 2008 23:34)

Nemyslím si, že by se měli indigové děti nějak zvýhodňovat a lidi by je měli rozlišovat. Pochybuju, že by jim to pomohlo, protože by neustále naráželi na odsuzující názory a hlavně to že je někdo "Indigové dítě" to jste si vymysleli vy... nevím proč všichni potřebují všechno pojmenovávat. Každá věc má svůj přirozený vývoj a čím víc zkušeností člověk zažije, tím lépe se orientuje, takže skvělá výchova a bezproblémové mládí není tolik podstatné. všechno si najde nějakou cestu, i když je to utlačované. Co je v někom vrozené se projeví tak jako tak.. ale to je omílání keců. Nechápu proč to tolik řešíte. Všude jsou samý poradny a bla bla bla... jsou věci o kterých víme všichni téměř nic. Dělá se mi špatně z toho vašeho popularizování...